International Dock Products SPC-21-2T-326 Slim line Piling Mount Dockside Elec, Pillar 30A & 20A
SKU
Availability :
Available for Order
Save 29% Save 29%
Ship same day | Standard by 2PM EST| Express by 1PM EST
Are you local? | Local same day delivery & FREE Store Pickup
Need Help From Our Sales Team?
Available during our normal business hours:
Features:
  • Exceptional value for small to mid-sized boats
  • Compact unit measures only tall and is a space saving
  • Yellow thermoplastic cover
  • The 100% aluminum, powder coated inside and out
  • Each unit also includes a dusk to dawn photocell controlled night light
  • Fully pre-wired
Available Options: Contact us here to order these extra options.
  • Power block - loop feed (stud) - maximum wire size 500 MCM cable
  • TV/telephone receptacle
  • LED lighting and photocell
  • Electric meters
  • Water meters with locking ball valves available on larger 45" units
  • Custom heights available
  • Hose holders/cable brackets
  • European power receptacles
  • Single and three phase 100A service available
  • Natural aluminum finish and custom colors available
Specifications:
  • Dimensions: 6" x 6" x 21" (height)
  • Finish: Powder coated white
  • Construction: Aluminum
  • Hardware material: Stainless steel
  • Warranty:
    • 15-Year unconditional on structural integrity of 100% aluminum casing
    • 2-Year unconditional on construction and fabrication of casing and covers
    • 2-Year unconditional on HUBBELL® receptacles-unlimited on manufacturing defects
    • 1-Year on SQ D® breakers
Included:
  • (1) 30A 125V twistlock receptacle
  • (1) 20A GFCI duplex receptacle